top of page
Modern Laptop

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL İPUÇLARI

01/05/2020

İngilizceyi Hızla ve Kolayca Öğrenmek için 15 Harika İpucu

Tabiki öncelikle Cambridge English Yabancı Dil Kursuna yazılıyoruz ardından da bu önerileri yapıyoruz ;)

1. Pratik yap, pratik yap, pratik yap!

Gördüğün gibi, İngilizceyi anında öğrenmenin sihirli bir yolu yok. Çok çalışman gerek.

Eğer İngilizce dersi ya da kursu alıyorsan, derslere katılmalı, verilen ödevleri yapmalı ve elinden geldiğince çok çalışmalısın. Ders almak iyidir çünkü bu seni daha fazla sorumluluk almaya iter ve öğrenmeye zorlar. Ama ders almıyorsan bile boş vakit buldukça çalışıp pratik yapabilirsin.

Neyse ki, internetin sağladığı olanaklarla pratik yapmak her zamankinden daha kolay.

Kendi kendine çalışmak istiyor olabilirsin. Eğer durum buysa, faydalanabileceğin pek çok kaynak, öneri ve ipucu var.

2. Ne kadar çok pratik yaparsan, o kadar iyi ve çabuk öğrenirsin

Yazar Malcolm Gladwell, bir konuda uzman olmak için, o konu üzerine 10,000 saat uygulama yapmak gerektiğini söylüyor.

Bu, kulağına çok uzun bir süreymiş gibi gelebilir, çünkü öyle! Bu yüzden, hemen işe koyulup saatleri mümkün olduğunda çabuk doldurmaya başla!

Eğer dil bilgisi üzerine çalışmak istiyorsan, genel dil bilgisi konularını öğrenme üzerine ipuçlarına bakabilir ya da en sık yapılan hataları hızlıca gözden geçirebilirsin.

Eğer dinleme konusunda zorlanıyorsan, internette bulabileceğin dinleme kaynaklarına bir göz atarak başlayabilir, ardından podcast’lere veya sesli kitaplara geçebilirsin. Eğer alıştırmalarına görsel bir boyut da eklemek istersen, dinleme ve kavrama becerilerini geliştirmene yardımcı olacak filmlerden ve TV programlarından faydalanabilirsin.

Okuma becerileri üzerine pratik yapmak da kolaydır, istersen kolay kitaplardan başlayabilir ya da filme uyarlanmış kitapları okuyabilirsin. Kitaplar senin için fazla uzun veya zorlayıcıysa ve akıllı telefonunu ya da tabletini elinden bırakamıyorsan, internet üzerinden okuma pratiği de yapabilirsin.

Eğer yanında ana dili İngilizce olan birileri yoksa, telaffuz ve konuşma konularında pratik yapmak biraz daha zor olabilir, ama imkansız değil. Hele ki internette İngilizce konuşma pratiği yapmak için onlarca kaynak ve imkan varken! 

 

3. Motivasyon kaynağını bul

Bütün hedefler konusunda olduğu gibi, dil öğrenmek de eğer bunu yapmak için bir sebebin varsa daha kolay ve eğlencelidir. Bu sebebe odaklandığından ve ondan uzaklaşmadığından emin ol, çünkü bu sebep, öğrenmek zor gelmeye başladığında o zor zamanları atlamana yardımcı olacak.

Mesela, hayalindeki işe girmek için mi İngilizce öğrenmek istiyorsun? Seyahat etmek için mi? Yoksa sınıfındaki bir kızı ya da erkeği etkilemek için mi? Belki de, dil öğrenmek kolay olmadığı için kendine meydan okuyor ve dil öğreniyorsundur. Motivasyonun ne olursa olsun, onu daima aklının bir köşesinde tutmayı unutma.

Ayrıca İngilizce öğrenmek için birden fazla sebebin olabileceğinin ve seni motive eden şeylerin zamanla değişebileceğinin de farkında olmalısın.

4. Hem sıkı çalış hem de iyi eğlen

Yukarıda verilen ipuçları bu fikre dair bir ipucu vermiş olmalı, ama yine de bunu dile getirmek önemli: İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getirirsen çok daha iyi öğrenirsin. Bunu bir oyuna dönüştürmelisin; bu, İngilizce öğrenmek için kutu oyunları ya da bilgisayar oyunları oynamak anlamına da gelebilir, İngilizce öğrenme deneyimini oyunlaştırmanın yollarını bulmak anlamına da.

5. İleride daha iyi üretmek için, şimdi bolca oku, izle ve dinle

Bütün dil derslerinde çokça dinleme ve biraz da okuma yaptığın bir dönem olduğunu fark etmişsindir. Bu dönem genellikle konuşmaya ve yazmaya başlamadan önce gelir. Bu, yeni şeyler öğrenmenin doğal yoludur. Bir şeyi kendin uygulamaya geçirmeden önce, nasıl yapıldığını izlemen ve anlaman gerekir.

İngilizcede bu konuyla ilgili bir deyim bile var: “Don’t put the cart before the horse.” Bir at arabası hayal et. Bu deyimde, “arabayı atın önüne koyma,” diyor. Bu deyimi Türkçede, “her şeyin bir sırası var,” olarak tabir ediyoruz. İşte sana en iyi İngilizce öğrenme ipuçlarından biri: Bazı şeyleri doğru sırayla yapmak zorundasın. Bizim durumumuzda, üretim, yani konuşma ve yazma konusunda stres yapmadan önce, olabildiğince çok dinlemen, izlemen ve okuman gerekir. En azından öğrenme sürecinin başları için bu geçerlidir.

 

6. Önce iletişime odaklan

İngilizcenin kelime hazinesi inanılmaz zengindir, telaffuzu zordur ve sözcüklerin yazımları bambaşka bir kabustur. Üstüne üstlük, sen de kusursuz değilsin, yani İngilizce öğrenirken bolca hata yapacaksın. Bunu biliyoruz, çünkü bunu herkes yapıyor. Bunu ne kadar çabuk kabullenirsen, o kadar iyi.

Bunu kabullendin mi? Güzel!

Artık başkalarıyla iletişim kurman ve anlatmak istediklerini karşı tarafa aktarman çok daha kolay olacak. Kullandığın dili mükemmelleştirme meselesi üzerinde öğrenme sürecinin ilerleyen safhalarında çalışabilirsin.

Peki, iletişim kuracağın dil partnerlerini nereden bulacaksın? Bunun için her zaman -eğer varsa- sınıf arkadaşlarından faydalanabilirsin. Başka yollardan konuşma partneri bulmak içinse, 1. ve 2. ipuçlarından faydalanabilirsin.

Facebook ve başka sosyal medya siteleri üzerinden de senin gibi İngilizce öğrenen kişiler bulabilirsin, konuşma pratiği yapmak isteyen başka kişiler ve öğrenciler bulmak için internetten faydalanabilirsin ve hatta sana seyahat ederken yeni insanlarla tanışma fırsatı sağlayacak CouchSurfing.com gibi sitelere bile kaydolabilirsin!

7. Dilin temel yapısını, iskeletini unutma 6. ipucunda söylediğimiz her şeye rağmen, İngilizce konuşmanın kabul gören birtakım “doğru” yolları olduğunu unutma. Dil öğrenme sürecinin başında genellikle yapılacak en iyi şey konuşmaya odaklanıp hataları çok fazla dert etmemektir, ama ileri seviyelere geçtiğinde, dil bilgisi, yazım kuralları ve kelime seçimleri önem kazanır.

Dili bir bina gibi düşünürsen, dil bilgisi o binanın temel yapısı, yani iskeletidir. Eğer iyi bir temeli yoksa, bina er ya da geç çökecektir. Böylesi bir çöküşten sakınmak için Englisch-Hilfen.de gibi internet sitelerinden faydalanabilir veya İngilizce temelini geliştirmene ve hatalardan kaçınmana yardımcı olabilecek diğer yazılara bir göz atabilirsin.

8. İngilizce öğrenmenin düz bir çizgi olmadığının farkına var

Eğer İngilizce dersi alıyor, bir ders kitabını ya da herhangi bir ders planını takip ediyorsan, bu tür kaynakların dil bilgisi konularını ve diğer konuları belirli bir sırayla verdiklerini görürsün.

Genellikle, zaman geçtikçe konular kolaydan zora doğru ilerler, fakat bu her zaman kitabı takip etmek zorunda olduğun anlamına gelmez.

9. Her şeyi çevirme

Bir öğretmen olarak, öğrencilerimin çoğunda bu sorunun olduğunu fark ettim.

Eskiden her bir kelimenin karşılığına sözlükten bakmak zordu, ama internet, sözlük uygulamaları ve Google Translate sayesinde hızlı “çevirilere” ulaşmak çok daha kolaylaştı.

Bunun aklını çelmesine izin verme.

Çünkü, eğer her cümleyi kelimesi kelimesine çevirmeye kalkarsan, muhtemelen söylediklerin ya da yazdıkların ana dili İngilizce olan birinin kulağına korkunç gelecektir. Bu her dil için geçerlidir. Kelimesi kelimesine yapılan çeviriler genellikle deyimler, atasözleri, yardımcı fiillerdeki ve edatlardaki değişiklikler ve mecazi ifadeler gibi dil özelliklerini dikkate almaz, bunun sonucunda da ortaya çıkan çeviri doğal olmaz ve öğrencilerin her bir kelimeyi kendi dillerinden çevirdikleri hemen hemen her zaman anlaşılır.

10. Bir dil günlüğü tut

Bu amaca özel bir defter alabilir veya akıllı telefonunda ya da bilgisayarında bir dosyayı bu iş için ayırabilirsin. Öğrendiğin her yeni ve önemli kelimeyi ve ifadeyi günlüğüne tanımıyla ve mümkünse bir örnek cümle ile beraber kaydet. Eğer daha fazla İngilizce yazma pratiği yapmak istiyorsan başka İngilizce notlar da alabilir veya kendi deneyimlerini İngilizce olarak yazabilirsin.

Böylesi bir günlüğün faydası, az da olsa yazma pratiği yapman ve elbette yeni kelimeleri pekiştirmen olacaktır. İnsanın yeni bir kelimeyi tam anlamıyla anlayıp hafızasına kazıması için en az üç kez bağlam içerisinde kullanması gerektiğine dair bir inanış var. Böyle bir günlük tutmak bu konuda da faydalı olabilir.

Ayrıca, eğer İngilizce günlüğüne daha önce yazdığın şeylere bakarak ne kadar ilerlediğini de görebilirsin —eskiye nazaran ne kadar çok şey bildiğini görünce şaşırıp daha çok motive olacağından eminiz !

11. Sorumluluk al ve tutarlı ve istikrarlı ol

Bu yalnızca İngilizce öğrenmekle ilgili bir ipucu olmaktan ziyade, hedef belirlemeye dair bir ipucu.

İşin aslı, eğer istikrarlı bir şekilde bir hedefe odaklanıp bu konuda sorumluluk alırsan, o hedefe ulaşma konusunda başarılı olma ihtimalin daha yüksek.

“The Tortoise and the Hare,” yani kaplumbağa ile tavşanın hikayesinde olduğu gibi, yavaş ama istikrarlı olan yarışı kazanır.

Günde yalnızca 15 dakikanı bile düzenli olarak İngilizce öğrenmeye ayırabilirsen, ama bunu her gün, hiç aksatmadan yaparsan, muhtemelen haftanın bir günü bir oturuşta aralıksız 3 saat çalıştığından daha iyi sonuçlar alırsın. Belki de günde 35 dakika ayırarak İngilizce öğrenmek için bir plan yapabilirsin?

Aynı zamanda, eğer sınıf arkadaşların gibi çalışma partnerlerin ya da ne yaptığını bilen aile üyelerin varsa, çalışmaya devam etmen ve planına sadık kalman konusunda onlar da sana destek olup seni motive edebilirler.

12. Gerçekçi ol

Elbette, eğer günde 10 saat çalışabilseydin bu harika olurdu, ama büyük ihtimalle böyle bir şey olmayacak. Kendi sınırlarını bilmen ve kabul etmen gerek, özellikle de zaman konusunda, ve bu sınırlara uygun bir çalışma planı yapıp hedeflerini buna göre belirlemen gerek.11. ipucunda bahsedildiği gibi, günde yalnızca 15 dakikanı çalışmaya ayırabiliyorsan, bunu bilip buna göre davranmak, günde 2 saatlik, hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir çalışma programı yapmaktan iyidir.

Ayrıca, motivasyonların konusunda da gerçekçi ol (3. ipucunda bahsettiğim gibi). Eğer İngilizceyi yalnızca iş görüşmeleri ya da toplantılar için öğrenmek istiyorsan, tatil ve turizm İngilizcesine odaklanan bir İngilizce kitabı almanın hiçbir anlamı yok. Öğrenme sebeplerinin bilincinde olup bunlara uygun hareket etmek, seni hedefine daha hızlı yaklaştırır.

13. Seviyeni arttırmak için seviyeni bil

Bu ipucu da 12. ipucuna benziyor, fakat sınırlarının farkına varıp onlara göre hareket edebilmen için önce durduğun yeri ve sınırlarının ne olduğunu bilmen gerek.

Sınavlar hiçbir zaman eğlenceli değildir, ama bazen en çok neyi geliştirmen gerektiğini tespit etmek için gereklidir.  Oxford ve Cambridge gibi sitelerin kendi sınavları var, ayrıca internette yapacağın kısa bir arama sonucunda daha pek çok sınav arasından sana en uygun seviye tespit sınavını bulabilirsin.

Becerilerinin ne aşamada olduğunu belirleyince, bu İngilizce öğrenme ipuçlarının da yardımıyla onları geliştirmek için doğru yönde ilerlemek çok daha kolay olacaktır.

14. En baştan telaffuzuna dikkat et

Bu madde, 6. ve 7. ipuçlarını daha somut bir tavsiye halinde bir araya getiriyor. Daha ilk aşamalardan itibaren telaffuzuna dikkat et, zira bu tür hataları ilerleyen zamanlarda düzeltmek genellikle daha zor oluyor.

Hataları diline yerleşip kalıcı hale gelmeden düzelterek hayatından çıkarmak en iyisi.

Yaygın kullanılan telaffuz sembollerini ve sesleri öğrenmek, doğru telaffuzları dinleyip taklit etmek için ShipOrSheep.com gibi sitelerden faydalanabilirsin. Telaffuz öğrenirken doğru kalıpların diline yerleşmesine yardımcı olması için kafiyeli sözcüklere de bir göz atabilirsin.

15. Teknoloji senin dostun, onu kullan

Bütün bu İngilizce öğrenme ipuçlarından ve içerdikleri bağlantılardan anlayabileceğin üzere, internet dil öğrenmek için harika bir araç.

İngilizce öğrenmek için sihirli bir teknik olmadığını söylemiştim, ama eğer böyle bir şey olduğunu hayal etseydik muhtemelen internet hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmeyi sağlayacak sihirli bir hapa ya da programa en yakın şey olurdu.

. Bu yüzden çağımızda ve günümüzde mevcut olan bütün kaynaklardan faydalan!

Eğer bu ipucunda ve diğer 14’ünde söylenenleri uygularsan, anında mükemmel bir şekilde İngilizce konuşmaya başlamayacaksın.

Ama bu İngilizce öğrenme ipuçlarının hepsi, İngilizceyi daha iyi öğrenmene ve dil becerilerini geliştirmene yardımcı olacak.

Derken, bir de bakmışsın ki, bir gün gözlerini açıp en Neo halinle, “İngilizce biliyorum!” diyebiliyorsun.

Yeni Başlayanlar İçin Temel İpuçları: Haberler ve Güncellemeler
bottom of page